תמונות אחרונות

14937463_216888812067493_6080243147051558553_n

פרוייקט ארכימדס

 

  פרויקט ארכימדס

לפני מספר שנים הפקולטה לכימיה בטכניון פתחה שעריה ויזמה את התכנית של שילוב תלמידי תיכון בלימודים האקדמאים- במקביל ללימודיהם בתיכון. שם התוכנית "ארכימדס".

מהו פרויקט ארכימדס?

עיקרו של הפרויקט הוא הענקת חינוך אקדמי גבוה בכימיה לתלמידי תיכון.  הפרויקט קולט כל שנה כ-50 תלמידי תיכון מצטיינים ונמשך על פני 3 שנים, עד לסיום בית הספר התיכון. במסגרת הפרויקט לומדים התלמידים קורסים טכניונים בכימיה, בפקולטה לכימיה בטכניון וזוכים בנקודות קרדיט, אשר יעמדו לרשותם במידה ויחליטו בשלב כלשהו להמשיך את לימודיהם בטכניון, או בכל מוסד אקדמי אחר בארץ.

 

מה מטרת הפרויקט?

  • חשיפת תלמידים מוכשרים למדעי הכימיה, במיוחד תלמידים, אשר נטייתם הטבעית היא למצוינות מתמטית – פיזיקאלית.
  • יצירת עתודה של בוגרי כימיה בעלי רמת הישגים גבוהה ביותר, אשר תקדם את התעשייה הכימית ואת המחקר האקדמי בישראל.
  • שינוי משמעותי בתדמיתו הציבורית של מקצוע הכימיה ושל התעשייה הכימית, והטמעת העובדה שהכימיה מקיפה מגוון של טכנולוגיות מודרניות, בעלות תרומה קריטית לכלכלת ישראל.
  • יצירת מודעות בקרב תלמידים, הורים ומורים לחשיבותה ומרכזיותה של הכימיה בתעשיית ההי-טק הישראלית.
  • מיצוב מעמדה של הפקולטה לכימיה בטכניון כפקולטה המובילה בישראל, הן במישור המדעי והן בפעולותיה למען הקהילה והסביבה.

 

כיצד מתבצע הפרויקט?

  • בשלב הראשון מאותרים כ-250 תלמידים מבתי ספר תיכוניים מחדרה ועד צפת, המתאימים להשתתף בתוכנית. פעולת האיתור מתבצעת בסוף חופשת הקיץ, בשיתוף עם בתי הספר.
  • בשלב השני, עוברים המועמדים תהליך מיון וקבלה אשר כוללים בחינה וראיון אישי בפקולטה לכימיה, זאת כדי לבחור את 50 המועמדים המתאימים ביותר לתכנית. הבחירה נעשית בעיקר על פי קריטריונים של מצוינות אישית, יצירתיות, סקרנות מדעית ומוטיבציה.
  • הלימודים מתקיימים בקמפוס הטכניון, כאשר במהלך השנה הראשונה מתקיימים הלימודים בימי שישי במשך 6 שעות (08:00-14:00) במשך שני סמסטרים. בסמסטר השני מתקיימים לימודים גם בשעות אחר הצהרים והערב ובמהלך הקיץ ובחופשות מתקיים קורס מעבדה במעבדות הכימיה בטכניון. התלמידים מוסעים לטכניון בהסעה מאורגנת, הלוך וחזור.
  • בסיום הקורסים נבחנים התלמידים בבחינות סמסטר. הבחינות זהות לבחינות בהן נבחנים כל הסטודנטים בטכניון ומתקיימות באותו מועד של הבחינות הטכניוניות.

 

לפרטים נוספים על הפרויקטים ניתן לפנות:

פרופ' גבי קוונצל אחראי אקדמי על הפרויקטים לנוער,

טלפון: 04-8293678

 

גב' מירה ר. כ"ץ מנהלת פרויקטים לנוער,

טלפון:   04-8293738

פקס:     04-8295779

Email:    [email protected]